gawk-3.1.7 - en to ast translation catalogue (371 entries)

en: 	# -- main --
ast: 	# -- principal --

en: 	# BEGIN block(s)
ast: 	# bloque(s) BEGIN

en: 	# END block(s)
ast: 	# bloque(s) END

en: 	# Rule(s)
ast: 	# Regla(es)

en: 	# gawk profile, created %s
ast: 	# perfil de gawk, criáu %s

en: 	-F fs			--field-separator=fs
ast: 	-F sc			--field-separator=sc

en: 	-f progfile		--file=progfile
ast: 	-f fichprog		--file=fichprog

en: 	-m[fr] val
ast: 	-m[fr] valor

en: 	-v var=val		--assign=var=val
ast: 	-v var=valor		--assign=var=valor

en: 
    	# Function Call Stack:
ast: 
    	# Pila de Llamaes de Funciones:

en: 
    	# Functions, listed alphabetically
ast: 
    	# Funciones, enumberaes alfabéticamente

en: 
    To report bugs, see node `Bugs' in `gawk.info', which is
    section `Reporting Problems and Bugs' in the printed version.
ast: 
    Pa reportar bugs, consulta'l nodu `Bugs' en `gawk.info', el cual
    correspuende a la seición `Reporting Problems and Bugs' na versión impresa.

en: # this is a dynamically loaded extension function
ast: # esta ye una función d'estensión cargada dinámicamente

en: # treated internally as `delete'
ast: # tratase internamente como `delete'

en: %d is invalid as number of arguments for %s
ast: %d ye non válidu como númberu d'argumentos pa %s

en: %s %s `%s': could not set close-on-exec: (fcntl: %s)
ast: %s %s `%s': nun puede afitase close-on-exec: (fcntl: %s)

en: %s blocks must have an action part
ast: Los bloques %s deben tener una parte d'aición

en: %s third parameter is not a changeable object
ast: el tercer argumentu de %s nun ye un oxetu que pueda camudase

en: %s to "%s" failed (%s)
ast: falló %s a "%s" (%s)

en: %s: %d: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
ast: %s: %d: el modificador d'espresión regular `/.../%c` de tawk nun furrula en gawk

en: %s: `%s' argument to `-v' not in `var=value' form
ast: %s: l'argumentu `%s' pa `-v' nun ye de la forma `var=valor'

en: %s: array_ref to %s
ast: %s: array_ref a %s

en: %s: close failed (%s)
ast: %s: falló close (%s)

en: %s: empty (null)
ast: %s: baleru (nulu)

en: %s: empty (zero)
ast: %s: baleru (cero)

en: %s: invalid option -- '%c'
ast: %s: opción non válida -- '%c'

en: %s: is parameter
ast: %s: ye un parámetru

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
ast: %s: la opción '%c%s' nun almite dengún argumentu

en: %s: option '%s' is ambiguous
ast: %s: la opción '%s' ye ambigua

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
ast: %s: la opción '--%s' nun almite dengún argumentu

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
ast: %s: la opción '-W %s' nun almite dengún argumentu

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
ast: %s: la opción '-W %s' ye ambigua

en: %s: option `-W %s' unrecognized, ignored
ast: %s: nun se reconoz la opción `-W %s', ignorase

en: %s: option requires an argument -- %c
ast: %s: la opción requier un argumentu -- %c

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ast: %s: la opción requier un argumentu -- '%c'

en: %s: string literal as last arg of substitute has no effect
ast: %s: el lliteral de cadena como caberu argumentu de substitute nun tien efeutu

en: %s: table_size = %d, array_size = %d
ast: %s: tamañu_tabla = %d, tamañu_matriz = %d

en: %s: unrecognized option '%c%s'
ast: %s: nun se reconoz la opción '%c%s'

en: %s: unrecognized option '--%s'
ast: %s: nun se reconoz la opción '--%s'

en: -Ft does not set FS to tab in POSIX awk
ast: -Ft non afita FS a tabulador nel awk de POSIX

en: -m option usage: `-m[fr] nnn'
ast: usu de la opción -m: `-m[fr]' nnn

en: /inet/raw client not ready yet, sorry
ast: perdón, el veceru /inet/raw nun ta llistu entá

en: /inet/raw server not ready yet, sorry
ast: perdón, el sirvidor /inet/raw nun ta llistu entá

en: BINMODE value `%s' is invalid, treated as 3
ast: valor BINMODE `%s' nun ye válidu, tratáu como 3

en: Duplicate `default' detected in switch body
ast: Detectóse un `default' duplicáu nel cuerpo d'un switch

en: Examples:
    	gawk '{ sum += $1 }; END { print sum }' file
    	gawk -F: '{ print $1 }' /etc/passwd
ast: Exemplos:
    	gawk '{ sum += $1 }; END { print sum }' ficheru
    	gawk -F: '{ print $1 }' /etc/passwd

en: Invalid back reference
ast: Referencia p'atrás non válida

en: Invalid character class name
ast: Nome de clas de carauter non válidu

en: Invalid collation character
ast: Carauter d'ordenación non válidu

en: Invalid content of \{\}
ast: Conteníu non válidu de \{\}

en: Invalid preceding regular expression
ast: Espresión regular precedente non válida

en: Invalid range end
ast: Final de rangu non válidu

en: Invalid regular expression
ast: Espresión regular non válida

en: Memory exhausted
ast: Memoria escosada

en: NF set to negative value
ast: NF con un valor negativu

en: No match
ast: Nun hai coincidencia

en: No previous regular expression
ast: Nun hai una espresión regular previa

en: Operation Not Supported
ast: Operación Non Sofitada

en: POSIX does not allow `%s'
ast: POSIX non permite `%s'

en: POSIX does not allow `\x' escapes
ast: POSIX nun permite escapes `\x'

en: POSIX does not allow operator `**'
ast: POSIX nun permite l'operador `**'

en: POSIX does not allow operator `**='
ast: POSIX nun permite l'operador `**='

en: Premature end of regular expression
ast: Fin prematuru de la espresión regular

en: Regular expression too big
ast: La espresión regular ye enforma grande

en: Success
ast: Ésitu

en: TCP/IP communications are not supported
ast: Nun tan sofitaes comunicaciones TCP/IP

en: Trailing backslash
ast: Barra invertida extra al final

en: Unknown node type %s in pp_var
ast: triba de nodu %s desconocida en pp_var

en: Unmatched ( or \(
ast: ( o \( desemparexaos

en: Unmatched ) or \)
ast: ) o \) desemparexaos

en: Unmatched [ or [^
ast: [ o [^ desemparexaos

en: Unmatched \{
ast: \{ desemparexáu

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] -f progfile [--] file ...
ast: Mou d'emplegu: %s [opciones estilu POSIX o GNU] -f fichprog [--] ficheru ...

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] [--] %cprogram%c file ...
ast: Mou d'emplegu: %s [opciones estilu POSIX o GNU] [--] %cprograma%c ficheru ...

en: [s]printf: format specifier does not have control letter
ast: [s]printf: l'especificador de formatu nun tien lletres de control

en: [s]printf: value %g is out of range for `%%%c' format
ast: [s]printf: el valor %g ta fuera del rangu pal formatu `%%%c'

en: ^ ran out for this one
ast: acabóse ^ pa esti

en: `$' is not permitted in awk formats
ast: nun se permite `$' nos formatos d'awk

en: `$' not permitted after period in format
ast: nun se permite `$' dempués d'un puntu nel formatu

en: `%s' is a Bell Labs extension
ast: `%s' ye una estensión de Bell Labs

en: `%s' is a built-in function, it cannot be redefined
ast: `%s' ye una función interna, nun puede redefinise

en: `%s' is a gawk extension
ast: `%s' ye una estensión de gawk

en: `%s' is not a legal variable name
ast: `%s' nun ye un nome de variable llegal

en: `%s' is not a variable name, looking for file `%s=%s'
ast: `%s' nun ye un nome de variable, guetase'l ficheru `%s=%s'

en: `%s' is not supported in old awk
ast: `%s' nun s'almite nel awk antiguu

en: `%s' used in %s action
ast: usóse `%s' na aición %s

en: `--posix' overrides `--traditional'
ast: `--posix' imponse a `--traditional'

en: `--posix'/`--traditional' overrides `--non-decimal-data'
ast: `--posix'/`--traditional' imponense a `--non-decimal-data'

en: `-m[fr]' option irrelevant in gawk
ast: la opción -m[fr] ye irrelevante en gawk

en: `BINMODE' is a gawk extension
ast: `BINMODE' ye una estensión de gawk

en: `FIELDWIDTHS' is a gawk extension
ast: `FIELDWIDTHS' ye una estensión gawk

en: `IGNORECASE' is a gawk extension
ast: `IGNORECASE' ye una estensión de gawk

en: `L' is meaningless in awk formats; ignored
ast: `L' nun tien significáu nos formatos d'awk; descartase

en: `L' is not permitted in POSIX awk formats
ast: nun se permite `L' nos formatos POSIX d'awk

en: `break' outside a loop is not allowed
ast: nun se permite `break' fuera d'un ciclu

en: `break' outside a loop is not portable
ast: `break' fuera d'un ciclu nun ye tresportable

en: `continue' outside a loop is not allowed
ast: nun se permite `continue' fuera d'un ciclu

en: `continue' outside a loop is not portable
ast: `continue' fuera d'un ciclu nun ye tresportable

en: `delete array' is a gawk extension
ast: `delete array' ye una estensión de gawk

en: `delete(array)' is a non-portable tawk extension
ast: `delete(array)' ye una estensión de gawk que nun ye tresportable

en: `extension' is a gawk extension
ast: `extension' ye una estensión de gawk

en: `goto' considered harmful!
ast: ¡`goto' considerase permalu!

en: `h' is meaningless in awk formats; ignored
ast: `h' nun tien significáu nos formatos d'awk; descartase

en: `h' is not permitted in POSIX awk formats
ast: nun se permite `h' nos formatos POSIX d'awk

en: `l' is meaningless in awk formats; ignored
ast: `l' nun tien significáu nos formatos d'awk; descartase

en: `l' is not permitted in POSIX awk formats
ast: nun se permite `l' nos formatos POSIX d'awk

en: `length(array)' is a gawk extension
ast: `length(array)' ye una estensión de gawk

en: `next' cannot be called from a BEGIN rule
ast: `next' nun puede llamase dende una regla BEGIN

en: `next' cannot be called from an END rule
ast: `next' nun puede llamase dende una regla END

en: `nextfile' cannot be called from a BEGIN rule
ast: `nextfile' nun puede llamase dende una regla BEGIN

en: `nextfile' cannot be called from an END rule
ast: `nextfile' nun puede llamase dende una regla END

en: `nextfile' is a gawk extension
ast: `nextfile' ye una estensión de gawk

en: `return' used outside function context
ast: usóse `return' fuera del contestu de la función

en: `|&' not supported
ast: `|&' nun sofitao

en: and(%lf, %lf): fractional values will be truncated
ast: and(%lf, %lf): los valores fraccionarios serán truncaos

en: and(%lf, %lf): negative values will give strange results
ast: and(%lf, %lf): los valores negativos darán resultaos raros

en: and: received non-numeric first argument
ast: and: el primer argumentu recibíu nun ye un númberu

en: and: received non-numeric second argument
ast: and: el segundu argumentu recibíu nun ye un númberu

en: arg count %ld greater than total number of supplied arguments
ast: la cuenta d'argumentos %ld ye mayor que'l númberu total d'argumentos proporcionaos

en: arg count with `$' must be > 0
ast: la cuenta d'argumentos con `$' tien de ser > 0

en: assignment is not allowed to result of builtin function
ast: nun se permite l'asignación como resultáu d'una función interna

en: assignment used in conditional context
ast: usóse una asignación nun contestu condicional

en: atan2: received non-numeric first argument
ast: atan2: el primer argumentu recibíu nun ye un númberu

en: atan2: received non-numeric second argument
ast: atan2: el segundu argumentu recibíu nun ye un númberu

en: attempt to access field %d
ast: intentóse acceder al campu %d

en: attempt to field reference from non-numeric value
ast: intentóse una referencia de campu dende un valor que nun ye un númberu

en: attempt to reference from null string
ast: intentóse una referencia dende una cadena nula

en: attempt to use array `%s' in a scalar context
ast: intentóse usar la matriz `%s' nun contestu escalar

en: attempt to use function `%s' as an array
ast: intentóse usar la función `%s' como una matriz

en: attempt to use scalar `%s' as array
ast: intentóse usar el datu escalar `%s' como una matriz

en: attempt to use scalar parameter `%s' as an array
ast: intentóse usar el parámetru escalar `%s' como una matriz

en: backslash at end of string
ast: barra invertida al final de la cadena

en: backslash not last character on line
ast: la barra invertida nun ye'l caberu carauter na llinia

en: bad `%sFMT' specification `%s'
ast: especificación `%sFMT' `%s' errónea

en: buffer overflow in genflags2str
ast: desbordamientu d'almacenamientu temporal en genflags2str

en: call of `length' without parentheses is deprecated by POSIX
ast: la llamada de `length' ensin paréntesis ta obsoleta por POSIX

en: call of `length' without parentheses is not portable
ast: la llamada de `length' ensin paréntesis nun ye tresportable

en: can't convert string to float
ast: nun puede convertise una cadena a coma flotante

en: can't open pipe `%s' for input (%s)
ast: nun puede abrise la tubería `%s' pa la entrada (%s)

en: can't open pipe `%s' for output (%s)
ast: nun puede abrise la tubería `%s' pa la salida (%s)

en: can't open source file `%s' for reading (%s)
ast: nun puede abrise'l ficheru fonte `%s' pa llectura (%s)

en: can't open two way pipe `%s' for input/output (%s)
ast: nun puede abrise la tubería de dos víes `%s' pa entrada/salida (%s)

en: can't read sourcefile `%s' (%s)
ast: nun puede lleese'l ficheru fonte `%s' (%s)

en: can't redirect from `%s' (%s)
ast: nun puede redirixise dende `%s' (%s)

en: can't redirect to `%s' (%s)
ast: nun puede redirixise a `%s' (%s)

en: can't set binary mode on stderr (%s)
ast: nun puede afitase'l mou binariu na salida standard de fallu (%s)

en: can't set binary mode on stdin (%s)
ast: nun puede afitase'l mou binariu na entrada standard (%s)

en: can't set binary mode on stdout (%s)
ast: nun puede afitase'l mou binariu na salida standard (%s)

en: can't use function name `%s' as variable or array
ast: nun puede usase'l nome de la función `%s' como variable o matriz

en: cannot create child process for `%s' (fork: %s)
ast: nun puede criase'l procesu fíu pa `%s' (fork: %s)

en: cannot open file `%s' for reading (%s)
ast: nun puede abrise'l ficheru `%s' pa llectura (%s)

en: cannot open pipe `%s' (%s)
ast: nun puede abrise la tubería `%s' (%s)

en: close of `%s' failed (%s).
ast: falló al zarrar `%s' (%s).

en: close of fd %d (`%s') failed (%s)
ast: falló al zarrar el df %d (`%s') (%s)

en: close of master pty failed (%s)
ast: falló al zarrar el pty mayestru (%s)

en: close of pipe failed (%s)
ast: falló al zarrar la tubería (%s)

en: close of redirection that was never opened
ast: zarráu d'una redirección qu'enxamás foi abierta

en: close of slave pty failed (%s)
ast: falló al zarrar el pty esclavu (%s)

en: close of stdin in child failed (%s)
ast: falló al zarrar la entrada standard nel fíu (%s)

en: close of stdout in child failed (%s)
ast: falló al zarrar la salida standard nel fíu (%s)

en: close: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
ast: close: `%.*s' nun ye un ficheru abierto, tubería o co-procesu

en: close: redirection `%s' not opened with `|&', second argument ignored
ast: close: la redirección `%s' nun s'abre con `|&', ignoróse'l segundu argumentu

en: close: second argument is a gawk extension
ast: close: el segundu argumentu ye una estensión de gawk

en: close: second argument must be `to' or `from'
ast: close: el segundu argumentu tien de ser `to' o `from'

en: cmd. line:
ast: llinia ord.:

en: co-process flush of pipe to `%s' failed (%s).
ast: falló la limpieza del co-procesu de la tubería a `%s' (%s).

en: compl(%lf): fractional value will be truncated
ast: compl(%lf): el valor fraccionario truncaráse

en: compl(%lf): negative value will give strange results
ast: compl(%lf): el valor negativu dará resultaos raros

en: compl: received non-numeric argument
ast: compl: recibióse un argumentu que nun ye un númberu

en: concatenation: side effects in one expression have changed the length of another!
ast: concatenación: ¡Los efectos llaterales nuna espresión camudarón la llonxitú d'otra!

en: cos: received non-numeric argument
ast: cos: recibió un argumentu que nun ye un númberu

en: could not allocate more input memory
ast: nun puede reservase más memoria d'entrada

en: could not find groups: %s
ast: nun pueden atopase los grupos: %s

en: could not open `%s' for writing (%s)
ast: nun puede abrir `%s' pa escritura (%s)

en: could not open `%s' for writing: %s
ast: nun puede abrise `%s' pa escritura: %s

en: could not open `%s', mode `%s'
ast: nun puede abrise `%s', mou `%s'

en: could not pre-open /dev/null for fd %d
ast: nun puede abrise previamente /dev/null pal df %d

en: data file `%s' is empty
ast: el ficheru de datos `%s' ta baleru

en: dcgettext: `%s' is not a valid locale category
ast: dcgettext: `%s' nun ye ua categoría llocal válida

en: delete: index `%s' not in array `%s'
ast: delete: l'índiz `%s' nun ta na matriz `%s'

en: division by zero attempted
ast: intentóse una división por cero

en: division by zero attempted in `%%'
ast: intentóse una división por cero en `%%'

en: division by zero attempted in `%%='
ast: intentóse una división por cero en `%%='

en: division by zero attempted in `/='
ast: intentóse una división por cero en `/='

en: duplicate case values in switch body: %s
ast: valores case duplicaos nel cuerpu d'un switch: %s

en: each rule must have a pattern or an action part
ast: cada regla tien de tener un patrón o una parte d'aición

en: empty program text on command line
ast: testu de programa baleru na llinia de comandu

en: environment variable `POSIXLY_CORRECT' set: turning on `--posix'
ast: la variable d'ambiente `POSIXLY_CORRECT' ta afitada: activase `--posix'

en: error reading input file `%s': %s
ast: fallu al lleer el ficheru d'entrada `%s': %s

en: error writing standard error (%s)
ast: fallu al escribir na salida standard de fallu (%s)

en: error writing standard output (%s)
ast: fallu al escribir na salida standard (%s)

en: error:
ast: fallu:

en: escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
ast: la secuencia d'escape `\%c' tratase como una simple `%c'

en: exp: argument %g is out of range
ast: exp: l'argumentu %g ta fuera de rangu

en: exp: received non-numeric argument
ast: exp: recibióse un argumentu que nun ye un númberu

en: expression for `%s' redirection has null string value
ast: la espresión pa la redirección `%s' tien un valor de cadena nula

en: expression in `%s' redirection only has numeric value
ast: la espresión na redirección `%s' namái tien un valor numbéricu

en: extension: can't redefine function `%s'
ast: extension: nun puede redefinise la función `%s'

en: extension: can't use gawk built-in `%s' as function name
ast: extension: nun puede usase la orde interna de gawk `%s' como nome de función

en: extension: cannot open `%s' (%s)
ast: extension: nun puede abrise `%s' (%s)

en: extension: function `%s' already defined
ast: extension: la función `%s' ya ta definida

en: extension: function name `%s' previously defined
ast: extension: el nome de función `%s' definióse previamente

en: extension: illegal character `%c' in function name `%s'
ast: extension: caráuter illegal `%c' nel nome de la función `%s'

en: extension: library `%s': cannot call function `%s' (%s)
ast: extension: la biblioteca `%s': nun puede llamase a la función `%s' (%s)

en: extension: missing function name
ast: extension: falta'l nome de la función

en: failure status (%d) on file close of `%s' (%s)
ast: estáu de fallu (%d) al zarrar el ficheru de `%s' (%s)

en: failure status (%d) on pipe close of `%s' (%s)
ast: estáu de fallu (%d) al zarrar la tubería de `%s' (%s)

en: fatal error: internal error
ast: fallu fatal: fallu internu

en: fatal error: internal error: segfault
ast: fallu fatal: fallu internu: segfault

en: fatal error: internal error: stack overflow
ast: fallu fatal: fallu internu: stack overflow

en: fflush: `%s' is not an open file, pipe or co-process
ast: fflush: `%s' nun ye un ficheru abiertu, tubería o co-procesu

en: fflush: cannot flush: file `%s' opened for reading, not writing
ast: fflush: nun puede llimpiase: abrióse'l ficheru `%s' pa llectura, non pa escritura

en: fflush: cannot flush: pipe `%s' opened for reading, not writing
ast: fflush: nun puede llimpiase: abrióse la tubería `%s' pa llectura, non pa escritura

en: field width and precision are ignored for `%%%%' specifier
ast: anchor campu y precisión ignoraos por especificador `%%%%'

en: field width is ignored for `%%%%' specifier
ast: anchor de campu ye ignoráu por especificador `%%%%'

en: file flush of `%s' failed (%s).
ast: falló la limpieza del ficheru de `%s' (%s).

en: filename `%s' for `%s' redirection may be result of logical expression
ast: el ficheru `%s' pa la redirección `%s' puede ser resultáu d'una espresión llógica

en: floating point exception
ast: escepción de coma flotante

en: for loop: array `%s' changed size from %ld to %ld during loop execution
ast: ciclo for: la matriz `%s' camudó de tamañu de %ld a %ld durante la execución del ciclu

en: from %s
ast: dende %s

en: function `%s' called but never defined
ast: llamóse a la función `%s' pero enxamás se definió

en: function `%s' called with more arguments than declared
ast: llamóse a la función `%s' con más argumentos de los declaraos

en: function `%s' called with space between name and `(',
    or used as a variable or an array
ast: llamóse la función `%s' con espaciu ente'l nome y el `(',
    o usóse como una variable o una matriz

en: function `%s' defined but never called
ast: definióse la función `%s' pero enxamás se llamó

en: function `%s' defined to take no more than %d argument(s)
ast: la función `%s' definióse pa tomar non más de %d argumentu(os)

en: function `%s' not defined
ast: la función `%s' nun ta definida

en: function `%s': argument #%d: attempt to use array as a scalar
ast: función `%s': argumentu #%d: intentóse usar una matriz como un escalar

en: function `%s': argument #%d: attempt to use scalar as an array
ast: función `%s': argumentu #%d: intentóse usar un escalar como una matriz

en: function `%s': can't use function name as parameter name
ast: función `%s': nun puede usase un nome de función como nome de parámetru

en: function `%s': can't use special variable `%s' as a function parameter
ast: función `%s': nun puede usar variable especial `%s' como parámetru de función

en: function `%s': missing argument #%d
ast: función `%s': falta l'argumentu #%d

en: function `%s': parameter #%d, `%s', duplicates parameter #%d
ast: función `%s': parámetru #%d, `%s', duplica'l parámetru #%d

en: function `%s': parameter `%s' shadows global variable
ast: función `%s': parámetru `%s' anubre la variable global

en: function name `%s' previously defined
ast: el nome de función `%s' definióse previamente

en: gawk is a pattern scanning and processing language.
    By default it reads standard input and writes standard output.
ast: gawk ye una llingua de reconocimientu y procesamientu de patrones.
    Por omisión llee la entrada standard y escribe na salida standard.

en: gensub: third argument of 0 treated as 1
ast: gensub: el tercer argumentu de 0 tratase como 1

en: hex escape \x%.*s of %d characters probably not interpreted the way you expect
ast: carauteres hexadecimales d'escape \x%.*s de %d carauteres probablemente nun s'interpreten como esperes

en: ignoring unknown format specifier character `%c': no argument converted
ast: ignorando caráuter desconocíu especificáu de formatu `%c': ensin argumentu convertíu

en: illegal type (%s) in tree_eval
ast: triba illegal (%s) en tree_eval

en: index: received non-string first argument
ast: index: el primer argumentu recibíu nun ye una cadena

en: index: received non-string second argument
ast: index: el segundu argumentu recibíu nun ye una cadena

en: int: received non-numeric argument
ast: int: recibióse un argumentu que nun ye un númberu

en: internal error: %s with null vname
ast: fallu internu: %s con vname null

en: invalid FIELDWIDTHS value, near `%s'
ast: valor de FIELDWIDTHS non válidu, cerca de `%s'

en: invalid char '%c' in expression
ast: carauter '%c' non válidu na espresión

en: invalid subscript expression
ast: espresión de subíndiz non válida

en: invalid tree type %s in redirect()
ast: triba d'árbol %s non válidu en redirect()

en: length: received non-string argument
ast: length: recibióse un argumentu que nun ye una cadena

en: length: untyped argument will be forced to scalar
ast: llonxitú: argumentu ensin tipu será forzáu a escalar

en: local port %s invalid in `/inet'
ast: puertu llocal %s non válidu en `/inet'

en: log: received negative argument %g
ast: log: recibióse l'argumentu negativu %g

en: log: received non-numeric argument
ast: log: recibióse un argumentu que nun ye un númberu

en: lshift(%lf, %lf): fractional values will be truncated
ast: lshift(%lf, %lf): los valores fraccionarios truncaránse

en: lshift(%lf, %lf): negative values will give strange results
ast: lshift(%lf, %lf): los valores negativos darán resultaos raros

en: lshift(%lf, %lf): too large shift value will give strange results
ast: lshift(%lf, %lf): un valor de desplazamientu mui grande dará resultaos raros

en: lshift: received non-numeric first argument
ast: lshift: el primer argumentu recibíu nun ye un númberu

en: lshift: received non-numeric second argument
ast: lshift: el segundu argumentu recibíu nun ye un númberu

en: match: third argument is a gawk extension
ast: match: el tercer argumentu ye una estensión de gawk

en: match: third argument is not an array
ast: match: el tercer argumentu nun ye una matriz

en: mktime: received non-string argument
ast: mktime: recibióse un argumentu que nun ye una cadena

en: moving pipe to stdin in child failed (dup: %s)
ast: falló'l movimiento de la tubería a la entrada standard nel fíu (dup: %s)

en: moving pipe to stdout in child failed (dup: %s)
ast: falló'l movimientu a la salida standard nel fíu (dup: %s)

en: moving slave pty to stdin in child failed (dup: %s)
ast: falló'l movimientu del pty esclavu a la entrada standard nel fíu (dup: %s)

en: moving slave pty to stdout in child failed (dup: %s)
ast: falló'l movimientu del pty esclavu a la salida standard nel fíu (dup: %s)

en: multicharacter value of `RS' is a gawk extension
ast: el valor multicarauter de `RS' ye una estensión de gawk

en: multistage two-way pipelines don't work
ast: les llínies de trabayu de dos víes multiestáu non furrulen

en: must supply a remote hostname to `/inet'
ast: tien d'apurrise a `/inet' un nome d'anfitrión remotu

en: must supply a remote port to `/inet'
ast: tien d'apurrise a `/inet' un puertu remotu

en: must use `count$' on all formats or none
ast: tien de usase `count$' en tolos formatos o en dengún

en: no (known) protocol supplied in special filename `%s'
ast: nun se proporciona dalgún protocolu (conocíu) nel nome de ficheru especial `%s'

en: no `$' supplied for positional field width or precision
ast: nun se proporciona `$' pal anchor o la precisión del campu posicional

en: no explicit close of co-process `%s' provided
ast: nun se provee'l zarráu esplícitu del co-procesu `%s'

en: no explicit close of file `%s' provided
ast: nun se provee'l zarráu explícitu del ficheru `%s'

en: no explicit close of pipe `%s' provided
ast: nun se provee'l zarráu esplícitu de la tubería `%s'

en: no explicit close of socket `%s' provided
ast: nun se provee'l zarráu esplícitu del `socket' `%s'

en: no hex digits in `\x' escape sequence
ast: nun hai díxitos hexadecimales na secuencia d'escape `\x'

en: no pre-opened fd %d
ast: nun esiste'l df %d abiertu previamente

en: no program text at all!
ast: ¡Non hai dengún programa de testu!

en: non-redirected `getline' undefined inside END action
ast: `getline' non redirixíu non definíu dientro de l'aición d'END

en: not enough arguments to satisfy format string
ast: nun hai suficientes argumentos pa satisfacer a la cadena de formatu

en: null string for `FS' is a gawk extension
ast: la cadena nula pa `FS' ye una estensión de gawk

en: old awk does not support multidimensional arrays
ast: l'awk antiguu nun almite matrices multidimensionales

en: old awk does not support multiple `BEGIN' or `END' rules
ast: l'awk antiguu non almite múltiples regles `BEGIN' o `END'

en: old awk does not support operator `**'
ast: l'awk antiguu nun almite l'operador `**='

en: old awk does not support operator `**='
ast: l'awk antiguu nun almite l'operador `**='

en: old awk does not support regexps as value of `FS'
ast: l'awk antiguu nun almite espresiones regulares como valor de `FS'

en: old awk does not support the `\%c' escape sequence
ast: l'awk antiguu nun almite la secuencia d'escape `\%c'

en: old awk does not support the keyword `in' except after `for'
ast: l'awk antiguu nun almite la pallabra contraseña `in' esceutu dempués de `for'

en: only root may use `/inet/raw'.
ast: namái root puede usar `/inet/raw'.

en: operator `^' is not supported in old awk
ast: l'operador `^' nun s'almite nel awk antiguu

en: operator `^=' is not supported in old awk
ast: l'operador `^=' nun s'almite nel awk antiguu

en: or(%lf, %lf): fractional values will be truncated
ast: or(%lf, %lf): los valores fraccionarios serán truncaos

en: or(%lf, %lf): negative values will give strange results
ast: or(%lf, %lf): los valores negativos darán resultaos raros

en: or: received non-numeric first argument
ast: or: el primer argumentu recibíu nun ye un númberu

en: or: received non-numeric second argument
ast: or: el segundu argumentu recibíu nun ye un númberu

en: out of memory
ast: fuera de memoria

en: pipe flush of `%s' failed (%s).
ast: falló la limpieza de la tubería de `%s' (%s).

en: plain `print' in BEGIN or END rule should probably be `print ""'
ast: el `print' simple na regla BEGIN o END probablemente tien de ser `print ""'

en: precision is ignored for `%%%%' specifier
ast: precisión ye ignorada por especificador `%%%%'

en: printf: no arguments
ast: printf: ensin argumentos

en: reached system limit for open files: starting to multiplex file descriptors
ast: alcanzóse'l llímite del sistema pa ficheros abiertos: entamando a multiplexar los descriptores de ficheru

en: reason unknown
ast: razón desconocía

en: reference to uninitialized argument `%s'
ast: referencia al argumentu ensin anicializar `%s'

en: reference to uninitialized field `$%d'
ast: referencia al campu ensin anicializar `$%d'

en: reference to uninitialized variable `%s'
ast: referencia a la variable ensin anicializar `%s'

en: regexp constant `/%s/' looks like a C comment, but is not
ast: la constante d'espresión regular `/%s/' paez un comentariu de C, pero nun lo ye

en: regexp constant `//' looks like a C++ comment, but is not
ast: la constante d'espresión regular `//' paez un comentariu de C++, pero nun lo ye

en: regexp constant for parameter #%d yields boolean value
ast: la constante d'espresión regular pal parámetru #%d da un valor booleanu

en: regular expression on left of `~' or `!~' operator
ast: espresión regular a manzorga del operador `~' o `!~'

en: regular expression on right of assignment
ast: espresión regular del lláu drechu d'una asignación

en: regular expression on right of comparison
ast: espresión regular a drecha d'una comparación

en: remote host and port information (%s, %s) invalid
ast: anfitrión remotu ya información de puertu (%s, %s) inválidos

en: restoring stdin in parent process failed
ast: falló la restauración de la entrada standard nel procesu padre

en: restoring stdout in parent process failed
ast: falló la restauración de la salida standard nel procesu padre

en: rshift(%lf, %lf): fractional values will be truncated
ast: rshift(%lf, %lf): los valores fraccionarios serán truncaos

en: rshift(%lf, %lf): negative values will give strange results
ast: rshift(%lf, %lf): los valores negativos darán resultaos raros

en: rshift(%lf, %lf): too large shift value will give strange results
ast: rshift(%lf, %lf): un valor de desplazamientu mui grande dará resultaos raros

en: rshift: received non-numeric first argument
ast: rshift: el primer argumentu recibíu nun ye un númberu

en: rshift: received non-numeric second argument
ast: rshift: el segundu argumentu recibíu nun ye un númberu

en: running %s setuid root may be a security problem
ast: executar %s como setuid root puede ser un problema de seguridá

en: sending profile to standard error
ast: unvíase'l perfil a la salida standard de fallu

en: shadow_funcs() called twice!
ast: ¡llamóse shadow_funcs() dos vegaes!

en: sin: received non-numeric argument
ast: sin: recibióse un argumentu que nun ye un númberu

en: source file `%s' is empty
ast: el ficheru fonte `%s' ta baleru

en: source file does not end in newline
ast: el ficheru fonte nun fina con llinia nueva

en: special file name `%s' is incomplete
ast: el nome de ficheru especial `%s' ta incompletu

en: split: second argument is not an array
ast: split: el segundu argumentu nun ye una matriz

en: sqrt: called with negative argument %g
ast: sqrt: llamóse col argumentu negativu %g

en: sqrt: received non-numeric argument
ast: sqrt: recibióse un argumentu que nun ye un númberu

en: srand: received non-numeric argument
ast: srand: recibió un argumentu que nun ye un númberu

en: standard output
ast: salida standard

en: statement has no effect
ast: la declaración nun tien efeutu

en: statement may have no effect
ast: la sentencia puede nun tener efeutu

en: strftime: received empty format string
ast: strftime: recibióse una cadena de formatu vacía

en: strftime: received non-numeric second argument
ast: strftime: el segundu argumentu recibíu nun ye un númberu

en: strftime: received non-string first argument
ast: strftime: el primer argumentu recibíu nun ye una cadena

en: subscript of array `%s' is null string
ast: el subíndiz de la matriz `%s' ye la cadena nula

en: substr: length %g at start index %g exceeds length of first argument (%lu)
ast: substr: la cadena %g nel índiz d'aniciu %g escede'l llargor del primer argumentu (%lu)

en: substr: length %g is not >= 0
ast: substr: el llargor %g nun ye >= 0

en: substr: length %g is not >= 1
ast: substr: el llargor %g nun ye >= 1

en: substr: length %g too big for string indexing, truncating to %g
ast: substr: el llargor %g ye enforma grande pa ser índiz de cadena, truncase a %g

en: substr: non-integer length %g will be truncated
ast: substr: truncaráse'l llargor non enteru %g

en: substr: non-integer start index %g will be truncated
ast: substr: truncaráse l'índiz d'aniciu non enteru %g

en: substr: source string is zero length
ast: substr: la cadena d'orixe ye de llonxitú cero

en: substr: start index %g is invalid, using 1
ast: substr: l'índiz d'aniciu %g nun ye válidu, usase 1

en: substr: start index %g is past end of string
ast: substr: l'índiz d'aniciu %g ta dempués del fin de la cadena

en: system: received non-string argument
ast: system: recibióse un argumentu que nun ye una cadena

en: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
ast: el modificador d'espresión regular `/.../%c` de tawk nun furrula en gawk

en: there were shadowed variables.
ast: hai variables anubríes.

en: tolower: received non-string argument
ast: tolower: recibióse un argumentu que nun ye una cadena

en: too many arguments supplied for format string
ast: proporcionaronse demasiaos argumentos pa la cadena de formatu

en: too many pipes or input files open
ast: demasiaes tuberíes o ficheros d'entrada abiertos

en: toupper: received non-string argument
ast: toupper: recibióse un argumentu que nun ye una cadena

en: turning off `--lint' due to assignment to `LINT'
ast: desactivase `--lint' darréu d'una asignación a `LINT'

en: unexpected newline or end of string
ast: nueva llinia o fin de la cadena inesperaos

en: unexpected type %s in prec_level
ast: triba %s inesperada en prec_level

en: unknown nodetype %d
ast: triba de nodu %d desconocida

en: unnecessary mixing of `>' and `>>' for file `%.*s'
ast: mezcla innecesaria de `>' y `>>' pal ficheru `%.*s'

en: unterminated regexp
ast: espresión regular ensin finar

en: unterminated regexp at end of file
ast: espresión regular ensin finar al final del ficheru

en: unterminated regexp ends with `\' at end of file
ast: espresión regular ensin finar fina con `\` al final del ficheru

en: unterminated string
ast: cadena ensin finar

en: use of `\ #...' line continuation is not portable
ast: l'usu de la continuación de llinia `\ #...' nun ye tresportable

en: use of dcgettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
ast: l'usu de dcgettext(_\"...\") ye incorreutu: quita'l subrayáu d'aniciu

en: use of dcngettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
ast: l'usu de dcngettext(_\"...\") ye incorreutu: quita'l subrayáu d'aniciu

en: use of non-array as array
ast: usu d'una matriz que nun ye matriz

en: warning:
ast: avisu:

en: xor(%lf, %lf): fractional values will be truncated
ast: xor(%lf, %lf): los valores fraccionarios truncaránse

en: xor(%lf, %lf): negative values will give strange results
ast: xor(%lf, %lf): los valores negativos darán resultaos raros

en: xor: received non-numeric first argument
ast: xor: el primer argumentu recibíu nun ye un númberu

en: xor: received non-numeric second argument
ast: xor: el segundu argumentu recibíu nun ye un númberu
