gawk 3.1.81 - en to it translation catalogue (381 entries)

en: 	# %s block(s)
it: 	# blocco(hi) %s

en: 	# Rule(s)
it: 	# Regola(e)

en: 	# gawk profile, created %s
it: 	# profilo gawk, creato %s

en: 	-e 'program-text'	--source='program-text'
it: 	-e 'testo-del-programma'	--source='testo-del-programma'

en: 	-f progfile		--file=progfile
it: 	-f fileprog		--file=file-prog.

en: 	-v var=val		--assign=var=val
it: 	-v var=valore		--assign=var=valore

en: 
    	# Function Call Stack:
it: 
    	# 'Stack' (Pila) Chiamate Funzione:

en: 
    	# Functions, listed alphabetically
it: 
    	# Funzioni, listate in ordine alfabetico

en: 
    To report bugs, see node `Bugs' in `gawk.info', which is
    section `Reporting Problems and Bugs' in the printed version.
it: 
    Per segnalare problemi, vedi nodo `Bugs' in `gawk.info', oppure la
    sezione `Reporting Problems and Bugs' nella versione a stampa.

en: %d is invalid as number of arguments for %s
it: %d non valido come numero di argomenti per %s

en: %s %s `%s': could not get fd flags: (fcntl F_GETFD: %s)
it: %s %s `%s': non riesco a ottenere flag 'fd': (fcntl F_GETFD: %s)

en: %s %s `%s': could not set close-on-exec: (fcntl F_SETFD: %s)
it: %s %s `%s': non riesco a impostare 'close-on-exec': (fcntl F_SETFD: %s)

en: %s blocks must have an action part
it: blocchi %s richiedono una 'azione'

en: %s third parameter is not a changeable object
it: il terzo parametro di '%s'  non è un oggetto modificabile

en: %s to "%s" failed (%s)
it: %s a "%s" fallita (%s)

en: %s: %d: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
it: %s: %d: modificatore di espressione regolare tawk `/.../%c' non valido in gawk

en: %s: `%s' argument to `-v' not in `var=value' form
it: %s: `%s' argomento di `-v' non in forma `var=valore'

en: %s: array_ref to %s
it: %s: riferimento_vettoriale a %s

en: %s: close failed (%s)
it: %s: 'close' fallita (%s)

en: %s: empty (null)
it: %s: vuoto (nullo)

en: %s: empty (zero)
it: %s: vuoto (zero)

en: %s: invalid option -- '%c'
it: %s: opzione non valida -- '%c'

en: %s: is parameter
it: %s: è parametro

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione '%c%s' non ammette un argomento

en: %s: option '%s' is ambiguous
it: %s: opzione '%s' ambigua

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione '--%s' non ammette un argomento

en: %s: option '--%s' requires an argument
it: %s: l'opzione '--%s' richiede un argomento

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
it: %s: l'opzione '-W %s' non ammette un argomento

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
it: %s: l'opzione '-W %s' è ambigua

en: %s: option '-W %s' requires an argument
it: %s: l'opzione '-W %s' richiede un argomento

en: %s: option `-W %s' unrecognized, ignored
it: %s: opzione `-W %s' non riconosciuta, ignorata

en: %s: option requires an argument -- %c
it: %s: l'opzione richiede un argomento -- %c

en: %s: option requires an argument -- '%c'
it: %s: l'opzione richiede un argomento -- '%c'

en: %s: string literal as last arg of substitute has no effect
it: %s: una stringa come ultimo argomento di 'substitute' non ha effetto

en: %s: table_size = %d, array_size = %d
it: %s: dimensione_tabella = %d, dimensione_vettore = %d

en: %s: unrecognized option '%c%s'
it: %s: opzione sconosciuta '%c%s'

en: %s: unrecognized option '--%s'
it: %s: opzione sconosciuta '--%s'

en: 'system' function not allowed in sandbox mode
it: la funzione 'system' non è permessa in modo 'sandbox'

en: -Ft does not set FS to tab in POSIX awk
it: -Ft non imposta FS a 'tab' nell'awk POSIX

en: -m option usage: `-m[fr] nnn'
it: -m uso opzione: `-m[fr] nnn'

en: @include is a gawk extension
it: @include è un'estensione gawk

en: BINMODE value `%s' is invalid, treated as 3
it: valore di BINMODE `%s' non valido, considerato come 3

en: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
it: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    Questo software è libero; lo puoi distribuire e/o modificare
    alle condizioni stabilite nella 'GNU General Public License' pubblicata
    dalla Free Software Foundation; fai riferimento alla versione 3 della
    Licenza, o (a tua scelta) a una qualsiasi versione successiva.

en: Examples:
    	gawk '{ sum += $1 }; END { print sum }' file
    	gawk -F: '{ print $1 }' /etc/passwd
it: Esempi:
    	gawk '{ sum += $1 }; END { print sum }' file
    	gawk -F: '{ print $1 }' /etc/passwd

en: IPv6 communication is not supported
it: comunicazioni IPv6 non supportate

en: Invalid back reference
it: Riferimento indietro non valido

en: Invalid character class name
it: Nome di 'classe di caratteri' non valido

en: Invalid collation character
it: Carattere di ordinamento non valido

en: Invalid content of \{\}
it: Contenuto di \{\} non valido

en: Invalid multibyte data detected. There may be a mismatch between your data and your locale.
it: Trovati dati multi-byte invalidi. Può esserci una differenza tra i dati e la codifica locale.

en: Invalid preceding regular expression
it: Espressione regolare precedente invalida

en: Invalid range end
it: Fine di intervallo non valido

en: Invalid regular expression
it: Espressione regolare invalida

en: Memory exhausted
it: Memoria esaurita

en: NF set to negative value
it: NF impostato a un valore negativo

en: No match
it: Nessuna corrispondenza

en: No previous regular expression
it: Nessuna espressione regolare precedente

en: Operation Not Supported
it: Operazione Non Supportata

en: POSIX does not allow `%s'
it: POSIX non permette `%s'

en: POSIX does not allow `\x' escapes
it: POSIX non permette escape `\x'

en: POSIX does not allow operator `**'
it: POSIX non permette l'operatore `**'

en: POSIX does not allow operator `**='
it: POSIX non permette l'operatore `**='

en: POSIX options:		GNU long options: (standard)
it: Opzioni POSIX:		opzioni lunghe GNU: (standard)

en: Premature end of regular expression
it: Fine di espressione regolare inaspettata

en: Regular expression too big
it: Espressione regolare troppo complessa

en: Short options:		GNU long options: (extensions)
it: Opzioni brevi:		opzioni lunghe GNU: (estensioni)

en: Sorry, don't know how to interpret `%s'
it: Spiacente, non so come interpretare `%s'

en: Success
it: Successo

en: TCP/IP communications are not supported
it: comunicazioni TCP/IP non supportate

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
it: Questo programma è distribuito con la speranza che sia utile,
    ma SENZA ALCUNA GARANZIA; senza neppure la garanzia implicita
    di COMMERCIABILITÀ o IDONEITÀ AD UN PARTICOLARE SCOPO.
    Vedi la 'GNU General Public License' per ulteriori dettagli.

en: Trailing backslash
it: '\' finale

en: Unmatched ( or \(
it: ( o \( non chiusa

en: Unmatched ) or \)
it: ) o \) non aperta

en: Unmatched [ or [^
it: [ o [^ non chiusa

en: Unmatched \{
it: \{ non chiusa

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] -f progfile [--] file ...
it: Uso: %s [opzioni in stile POSIX o GNU] -f file-prog. [--] file ...

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] [--] %cprogram%c file ...
it: Usage: %s [opzioni in stile POSIX o GNU] [--] %cprogramma%c file ...

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program. If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
it: Dovresti aver ricevuto una copia della GNU General Public License
    assieme a questo programma; se non è così, vedi http://www.gnu.org/licenses/.

en: `%s' is a Bell Labs extension
it: `%s' è un'estensione Bell Labs

en: `%s' is a built-in function, it cannot be redefined
it: `%s' è una funzione interna, non si può ridefinire

en: `%s' is a gawk extension
it: `%s' è un'estensione gawk

en: `%s' is not a legal variable name
it: `%s' non è un nome di variabile ammesso

en: `%s' is not a variable name, looking for file `%s=%s'
it: `%s' non è un nome di variabile, cerco il file `%s=%s'

en: `%s' is not supported in old awk
it: `%s' non è supportato nel vecchio awk

en: `--posix' overrides `--binary'
it: `--posix' annulla `--binary

en: `--posix' overrides `--traditional'
it: `--posix' annulla `--traditional'

en: `--posix'/`--traditional' overrides `--non-decimal-data'
it: `--posix'/`--traditional' annulla `--non-decimal-data'

en: `-m[fr]' option irrelevant in gawk
it: `-m[fr]' opzione irrilevante per gawk

en: `BINMODE' is a gawk extension
it: `BINMODE' è un'estensione gawk

en: `FIELDWIDTHS' is a gawk extension
it: `FIELDWIDTHS' è un'estensione gawk

en: `FPAT' is a gawk extension
it: `FPAT' è un'estensione gawk

en: `IGNORECASE' is a gawk extension
it: `IGNORECASE' è un'estensione gawk

en: `break' is not allowed outside a loop or switch
it: `break' non permesso fuori da un ciclo o da uno 'switch'

en: `continue' is not allowed outside a loop
it: `continue' non permesso fuori da un un ciclo

en: `delete array' is a gawk extension
it: `delete array' è un'estensione gawk

en: `delete(array)' is a non-portable tawk extension
it: `delete(array)' è un'estensione tawk non-portabile

en: `extension' is a gawk extension
it: `extension' è un'estensione gawk

en: `getline var' invalid inside `%s' rule
it: `getline var' invalida all'interno della regola `%s'

en: `getline' invalid inside `%s' rule
it: `getline' invalida all'interno della regola `%s'

en: `goto' considered harmful!
it: `goto' considerato pericoloso!

en: `length(array)' is a gawk extension
it: `length(array)' è un'estensione gawk

en: `next' cannot be called from a `%s' rule
it: `next' non può essere chiamato da una regola `%s'

en: `next' used in %s action
it: `next' usato in 'azione' %s

en: `nextfile' cannot be called from a `%s' rule
it: `nextfile' non può essere chiamato da una regola `%s'

en: `nextfile' is a gawk extension
it: `nextfile' è un'estensione gawk

en: `nextfile' used in %s action
it: `nextfile' usato in 'azione' %s

en: `return' used outside function context
it: `return' usato fuori da una funzione

en: `|&' not supported
it: `|&' non supportato

en: adump: argument not an array
it: adump: l'argomento non è un vettore

en: already included source file `%s'
it: file sorgente `%s' già incluso

en: and(%lf, %lf): fractional values will be truncated
it: and(%lf, %lf): valori con decimali verranno troncati

en: and(%lf, %lf): negative values will give strange results
it: and(%lf, %lf): valori negativi daranno risultati strani

en: and: received non-numeric first argument
it: and: il primo argomento non è numerico

en: and: received non-numeric second argument
it: and: il secondo argomento non è numerico

en: asort: first argument not an array
it: asort: il primo argomento non è un vettore

en: asort: second argument not an array
it: asort: il secondo argomento non è un vettore

en: asorti: first argument not an array
it: asorti: il primo argomento non è un vettore

en: asorti: second argument not an array
it: asorti: il secondo argomento non è un vettore

en: assignment used in conditional context
it: assegnamento usato nel contesto di un test condizionale

en: atan2: received non-numeric first argument
it: atan2: il primo argomento non è numerico

en: atan2: received non-numeric second argument
it: atan2: il secondo argomento non è numerico

en: attempt to access field %ld
it: tentativo di accedere al campo %ld

en: attempt to field reference from non-numeric value
it: tentativo di riferimento a un campo da valore non numerico

en: attempt to field reference from null string
it: tentativo di riferimento a un campo da una stringa nulla

en: attempt to use a scalar value as array
it: tentativo di usare valore scalare come vettore

en: attempt to use array `%s' in a scalar context
it: tentativo di usare vettore `%s' in un contesto scalare

en: attempt to use function `%s' as an array
it: tentativo di usare funzione '%s' come vettore

en: attempt to use scalar `%s' as an array
it: tentativo di usare scalare '%s' come vettore

en: attempt to use scalar `%s["%.*s"]' as an array
it: tentativo di usare scalare`%s["%.*s"]' come vettore

en: attempt to use scalar parameter `%s' as an array
it: tentativo di usare il parametro scalare `%s' come un vettore

en: backslash at end of string
it: '\' a fine stringa

en: backslash not last character on line
it: '\' non è l'ultimo carattere della linea

en: bad `%sFMT' specification `%s'
it: specificazione invalida `%sFMT' `%s'

en: buffer overflow in genflags2str
it: superamento limiti buffer in 'genflags2str'

en: call of `length' without parentheses is not portable
it: chiamata a `length' senza parentesi non portabile

en: can not use special variable `%s' for indirect function call
it: non posso usare la variabile speciale `%s' come parametro indiretto di funzione

en: can't open pipe `%s' for input (%s)
it: non posso aprire 'pipe' `%s' in lettura (%s)

en: can't open pipe `%s' for output (%s)
it: non posso aprire 'pipe' `%s' in scrittura (%s)

en: can't open source file `%s' for reading (%s)
it: non riesco ad aprire file sorgente `%s' in lettura (%s)

en: can't open two way pipe `%s' for input/output (%s)
it: non posso aprire 'pipe' bidirezionale `%s' per lettura/scrittura (%s)

en: can't read sourcefile `%s' (%s)
it: non riesco a leggere file sorgente `%s' (%s)

en: can't redirect from `%s' (%s)
it: non posso re-dirigere da `%s' (%s)

en: can't redirect to `%s' (%s)
it: non posso re-dirigere a `%s' (%s)

en: can't set binary mode on stderr (%s)
it: non posso impostare modalità binaria su 'stderr'(%s)

en: can't set binary mode on stdin (%s)
it: non posso impostare modalità binaria su 'stdin'(%s)

en: can't set binary mode on stdout (%s)
it: non posso impostare modalità binaria su 'stdout'(%s)

en: can't use function name `%s' as variable or array
it: non posso usare nome di funzione `%s' come variabile o vettore

en: cannot create child process for `%s' (fork: %s)
it: non riesco a creare processo-figlio per `%s' (fork: %s)

en: cannot open file `%s' for reading (%s)
it: non riesco ad aprire file `%s' in lettura (%s)

en: cannot open pipe `%s' (%s)
it: non riesco ad aprire 'pipe' `%s' (%s)

en: close of `%s' failed (%s).
it: chiusura di `%s' fallita (%s).

en: close of fd %d (`%s') failed (%s)
it: chiusura di fd %d (`%s') fallita (%s)

en: close of master pty failed (%s)
it: fallita chiusura di 'pty' principale (%s)

en: close of pipe failed (%s)
it: fallita chiusura di 'pipe' (%s)

en: close of redirection that was never opened
it: chiusura di una re-direzione mai aperta

en: close of slave pty failed (%s)
it: fallita chiusura di 'pty' secondaria (%s)

en: close of stdin in child failed (%s)
it: fallita chiusura di 'stdin' nel processo-figlio (%s)

en: close of stdout in child failed (%s)
it: fallita chiusura di 'stdout' nel processo-figlio (%s)

en: close: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
it: close: `%.*s' non è un file aperto, una 'pipe' o un co-processo

en: close: redirection `%s' not opened with `|&', second argument ignored
it: close: re-direzione `%s' non aperta con `|&', ignoro secondo argomento

en: close: second argument is a gawk extension
it: close: il secondo argomento è un'estensione gawk

en: close: second argument must be `to' or `from'
it: close: il secondo argomento deve essere `a' o `da'

en: cmd. line:
it: linea com.:

en: co-process flush of pipe to `%s' failed (%s).
it: scaricamento da co-processo di 'pipe' a `%s' fallita (%s).

en: command line argument `%s' is a directory: skipped
it: l'argomento in linea comando `%s' è una directory: saltato

en: compl(%lf): fractional value will be truncated
it: compl(%lf): valore con decimali verrà troncato

en: compl(%lf): negative value will give strange results
it: compl(%lf): valore negativo darà risultati strani

en: compl: received non-numeric argument
it: compl: l'argomento non è numerico

en: cos: received non-numeric argument
it: cos: l'argomento non è numerico

en: could not allocate more input memory
it: non riesco ad allocare ulteriore memoria per l'input

en: could not find groups: %s
it: non riesco a trovare gruppi: %s

en: could not open `%s' for writing (%s)
it: non riesco ad aprire `%s' in scrittura (%s)

en: could not open `%s' for writing: %s
it: non riesco ad aprire `%s' in scrittura: %s

en: could not open `%s', mode `%s'
it: non riesco ad aprire `%s', modo `%s'

en: could not pre-open /dev/null for fd %d
it: non riesco a pre-aprire /dev/null per 'fd' %d

en: data file `%s' is empty
it: file dati `%s' vuoto

en: dcgettext: `%s' is not a valid locale category
it: dcgettext: `%s' non è una categoria 'locale' valida

en: delete: index `%s' not in array `%s'
it: delete: indice `%s' non presente nel vettore `%s'

en: division by zero attempted
it: tentativo di dividere per zero

en: division by zero attempted in `%%'
it: tentativo di dividere per zero in `%%'

en: division by zero attempted in `%%='
it: divisione per zero tentata in `%%='

en: division by zero attempted in `/='
it: divisione per zero tentata in `/='

en: duplicate `default' detected in switch body
it: valori di default doppi all'interno di uno 'switch'

en: duplicate case values in switch body: %s
it: valori di 'case' doppi all'interno di uno 'switch': %s

en: each rule must have a pattern or an action part
it: ogni regola deve avere una parte 'espressione' o una parte 'azione'

en: empty argument to `-e/--source' ignored
it: argomento di `-e/--source' nullo, ignorato

en: empty filename after @include
it: nome-file mancante dopo @include

en: empty program text on command line
it: programma nullo sulla linea comandi

en: environment variable `POSIXLY_CORRECT' set: turning on `--posix'
it: variable d'ambiente `POSIXLY_CORRECT' impostata: attivo `--posix'

en: error reading input file `%s': %s
it: errore leggendo file di input `%s': %s

en: error writing standard error (%s)
it: errore scrivendo 'standard error' (%s)

en: error writing standard output (%s)
it: errore scrivendo 'standard output' (%s)

en: error:
it: errore:

en: escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
it: sequenza di escape `\%c' considerata come semplice `%c'

en: exp: argument %g is out of range
it: exp: argomento %g non accettabile

en: exp: received non-numeric argument
it: exp: argomento non numerico

en: expression for `%s' redirection has null string value
it: espressione nella re-direzione `%s' ha per valore la stringa nulla

en: expression in `%s' redirection only has numeric value
it: espressione nella re-direzione `%s' ha solo un valore numerico

en: extension: can't redefine function `%s'
it: estensione: non riesco a ridefinire funzione `%s'

en: extension: can't use gawk built-in `%s' as function name
it: estensione: nome funzione interna gawk `%s' non ammesso come nome funzione

en: extension: function `%s' already defined
it: estensione: funzione `%s' già definita

en: extension: function name `%s' previously defined
it: estensione: funzione di nome `%s' definita in precedenza

en: extension: illegal character `%c' in function name `%s'
it: estensione: carattere non ammesso `%c' nel nome di funzione `%s'

en: extension: missing function name
it: estensione: manca nome di funzione

en: extensions are not allowed in sandbox mode
it: le estensioni non sono permesse in modo 'sandbox'

en: failure status (%d) on file close of `%s' (%s)
it: errore ritornato (%d) dalla chiusura del file `%s' (%s)

en: failure status (%d) on pipe close of `%s' (%s)
it: errore ritornato (%d) dalla chiusura della 'pipe' `%s' (%s)

en: fatal error: internal error
it: errore fatale: errore interno

en: fatal error: internal error: segfault
it: errore fatale: errore interno: segfault

en: fatal error: internal error: stack overflow
it: errore fatale: errore interno: stack overflow

en: fatal:
it: fatale:

en: fatal: extension: cannot open `%s' (%s)
it: fatale: estensione: non riesco ad aprire `%s' (%s)

en: fatal: extension: library `%s': cannot call function `%s' (%s)
it: fatale: estensione: libreria `%s': non riesco a chiamare funzione `%s' (%s)

en: fatal: extension: library `%s': does not define `plugin_is_GPL_compatible' (%s)
it: fatale: estensione: libreria `%s': non definisce `plugin_is_GPL_compatible' (%s)

en: fflush: `%s' is not an open file, pipe or co-process
it: fflush: `%s' non è un file aperto, una 'pipe' o un co-processo

en: fflush: cannot flush: file `%s' opened for reading, not writing
it: fflush: non posso scaricare: file `%s' aperto in lettura, non in scrittura

en: fflush: cannot flush: pipe `%s' opened for reading, not writing
it: fflush: non posso scaricare: 'pipe' `%s' aperta in lettura, non in scrittura

en: file flush of `%s' failed (%s).
it: scaricamento di file `%s' fallita (%s).

en: filename `%s' for `%s' redirection may be result of logical expression
it: nome-file `%s' per la re-direzione `%s' può essere il risultato di una espressione logica

en: floating point exception
it: eccezione floating point

en: for loop: array `%s' changed size from %ld to %ld during loop execution
it: ciclo for: vettore `%s' ha cambiato dimensione da %ld a %ld durante l'esecuzione del ciclo

en: from %s
it: da %s

en: function `%s' called but never defined
it: funzione `%s' chiamata ma mai definita

en: function `%s' called with more arguments than declared
it: funzione `%s' chiamata con più argomenti di quelli previsti

en: function `%s' called with space between name and `(',
    or used as a variable or an array
it: funzione `%s' chiamata con spazio tra il nome e `(',
    o usata come variabile o vettore

en: function `%s' defined but never called directly
it: funzione `%s' definita ma mai chiamata direttamente

en: function `%s' defined to take no more than %d argument(s)
it: funzione `%s' definita per avere al massimo %d argomenti(o)

en: function `%s' not defined
it: funzione `%s' non definita

en: function `%s': argument #%d: attempt to use array as a scalar
it: funzione `%s': argomento #%d: tentativo di usare vettore come scalare

en: function `%s': argument #%d: attempt to use scalar as an array
it: funzione `%s': argomento #%d: tentativo di usare scalare come vettore

en: function `%s': can't use function name as parameter name
it: funzione `%s': non posso usare nome della funzione come nome parametro

en: function `%s': can't use special variable `%s' as a function parameter
it: funzione `%s': non posso usare la variabile speciale `%s' come parametro di funzione

en: function `%s': missing argument #%d
it: funzione `%s': manca argomento #%d

en: function `%s': parameter #%d, `%s', duplicates parameter #%d
it: funzione `%s': parametro #%d, `%s', duplica parametro #%d

en: function `%s': parameter `%s' shadows global variable
it: funzione `%s': parametro `%s' nasconde variabile globale

en: function called indirectly through `%s' does not exist
it: la funzione chiamata indirettamente tramite `%s' non esiste

en: function name `%s' previously defined
it: funzione di nome `%s' definita in precedenza

en: gawk is a pattern scanning and processing language.
    By default it reads standard input and writes standard output.
it: gawk è un linguaggio per scandire e processare espressioni.
    Senza parametri, legge da 'standard input' e scrive su 'standard output'.

en: gensub: third argument of 0 treated as 1
it: gensub: il terzo argomento è 0, trattato come 1

en: hex escape \x%.*s of %d characters probably not interpreted the way you expect
it: sequenza di escape esadec.\x%.*s di %d caratteri probabilmente non interpretata nel modo previsto

en: index: received non-string first argument
it: index: il primo argomento non è una stringa

en: index: received non-string second argument
it: index: il secondo argomento non è una stringa

en: indirect function calls are a gawk extension
it: chiamate a funzione indirette sono un'estensione gawk

en: int: received non-numeric argument
it: int: argomento non numerico

en: internal error: %s with null vname
it: errore interno: %s con 'vname' nullo

en: invalid FIELDWIDTHS value, near `%s'
it: valore di FIELDWIDTHS non valido, vicino a `%s'

en: invalid char '%c' in expression
it: carattere '%c' non valido in un'espressione

en: invalid subscript expression
it: espressione indice invalida

en: length: received array argument
it: length: l'argomento fornito è un vettore

en: length: received non-string argument
it: length: l'argomento non è una stringa

en: local port %s invalid in `/inet'
it: porta locale %s invalida in `/inet'

en: log: received negative argument %g
it: log: argomento negativo %g

en: log: received non-numeric argument
it: log: argomento non numerico

en: lshift(%lf, %lf): fractional values will be truncated
it: lshift(%lf, %lf): valori con decimali verranno troncati

en: lshift(%lf, %lf): negative values will give strange results
it: lshift(%lf, %lf): valori negativi daranno risultati strani

en: lshift(%lf, %lf): too large shift value will give strange results
it: lshift(%lf, %lf): valori troppo alti daranno risultati strani

en: lshift: received non-numeric first argument
it: lshift: il primo argomento non è numerico

en: lshift: received non-numeric second argument
it: lshift: il secondo argomento non è numerico

en: make_builtin: negative argument count for function `%s'
it: make_builtin: contatore argomenti negativo per la funzione `%s'

en: match: third argument is a gawk extension
it: match: il terzo argomento è un'estensione gawk

en: match: third argument is not an array
it: match: il terzo argomento non è un vettore

en: mktime: at least one of the values is out of the default range
it: mktime: almeno un valore è fuori dall'intervallo di default

en: mktime: received non-string argument
it: mktime: l'argomento non è una stringa

en: moving pipe to stdin in child failed (dup: %s)
it: fallito passaggio di pipe a 'stdin' nel processo-figlio (dup: %s)

en: moving pipe to stdout in child failed (dup: %s)
it: fallito passaggio di 'pipe' a 'stdout' nel processo-figlio (dup: %s)

en: moving slave pty to stdin in child failed (dup: %s)
it: fallito trasferimento di 'pty' secondaria a 'stdin' nel processo-figlio (dup: %s)

en: moving slave pty to stdout in child failed (dup: %s)
it: fallito trasferimento di 'pty' secondaria a 'stdout' nel processo-figlio (dup: %s)

en: multicharacter value of `RS' is a gawk extension
it: valore multicarattere per `RS' è un'estensione gawk

en: multistage two-way pipelines don't work
it: 'pipeline' multistadio bidirezionali non funzionano

en: must supply a remote hostname to `/inet'
it: va fornito nome di 'host' remoto a `/inet'

en: must supply a remote port to `/inet'
it: va fornita porta remota a `/inet'

en: no (known) protocol supplied in special filename `%s'
it: nessuno protocollo (noto) specificato nel filename speciale `%s'

en: no explicit close of co-process `%s' provided
it: nessuna chiusura esplicita richiesta per co-processo `%s'

en: no explicit close of file `%s' provided
it: nessuna chiusura esplicita richiesta per file `%s'

en: no explicit close of pipe `%s' provided
it: nessuna chiusura esplicita richiesta per 'pipe' `%s'

en: no explicit close of socket `%s' provided
it: nessuna chiusura esplicita richiesta per 'socket' `%s'

en: no hex digits in `\x' escape sequence
it: niente cifre esadecimali nella sequenza di escape `\x'

en: no pre-opened fd %d
it: manca 'fd' pre-aperta %d

en: no program text at all!
it: manca del tutto il testo del programma!

en: non-redirected `getline' invalid inside `%s' rule
it: `getline' non-diretta indefinita dentro regola '%s'

en: non-redirected `getline' undefined inside END action
it: `getline' non re-diretta indefinita dentro 'azione' END

en: null string for `FS' is a gawk extension
it: la stringa nulla usata come `FS' è un'estensione gawk

en: old awk does not support multidimensional arrays
it: il vecchio awk non supporta vettori multidimensionali

en: old awk does not support multiple `BEGIN' or `END' rules
it: il vecchio awk non supporta più di una regola `BEGIN' o `END'

en: old awk does not support operator `**'
it: il vecchio awk non supporta l'operatore `**'

en: old awk does not support operator `**='
it: il vecchio awk non supporta l'operatore `**='

en: old awk does not support regexps as value of `FS'
it: il vecchio awk non supporta espressioni come valori di `FS'

en: old awk does not support the `\%c' escape sequence
it: il vecchio awk non supporta la sequenza di escape '\%c'

en: old awk does not support the keyword `in' except after `for'
it: il vecchio awk non supporta la parola-chiave `in' se non dopo `for'

en: opcode %s not an operator or keyword
it: codice operativo %s non è un operatore o una parola chiave

en: operator `^' is not supported in old awk
it: l'operatore `^' non è supportato nel vecchio awk

en: operator `^=' is not supported in old awk
it: l'operatore `^=' non è supportato nel vecchio awk

en: or(%lf, %lf): fractional values will be truncated
it: or(%lf, %lf): valori con decimali verranno troncati

en: or(%lf, %lf): negative values will give strange results
it: or(%lf, %lf): valori negativi daranno risultati strani

en: or: received non-numeric first argument
it: or: il primo argomento non è numerico

en: or: received non-numeric second argument
it: or: il secondo argomento non è numerico

en: patsplit: fourth argument is not an array
it: patsplit: il secondo argomento non è un vettore

en: patsplit: second argument is not an array
it: patsplit: il secondo argomento non è un vettore

en: patsplit: third argument must be non-null
it: patsplit: il terzo argomento non può essere nullo

en: pipe flush of `%s' failed (%s).
it: scaricamento di 'pipe' `%s' fallita (%s).

en: plain `print' in BEGIN or END rule should probably be `print ""'
it: `print' da solo in BEGIN o END dovrebbe forse essere `print ""'

en: printf: no arguments
it: printf: manca argomento

en: reached system limit for open files: starting to multiplex file descriptors
it: numero massimo consentito di file aperti raggiunto: comincio a riutilizzare i descrittori di file

en: reason unknown
it: ragione indeterminata

en: redir2str: unknown redirection type %d
it: redir2str: tipo di re-direzione non noto %d

en: redirection not allowed in sandbox mode
it: re-direzione non permessa in modo 'sandbox'

en: reference to uninitialized argument `%s'
it: riferimento ad argomento non inizializzato `%s'

en: reference to uninitialized element `%s["%.*s"]'
it: riferimento a elemento non inizializzato `%s["%.*s"]'

en: reference to uninitialized field `$%d'
it: riferimento a variabile non inizializzata `$%d'

en: reference to uninitialized field `$%ld'
it: riferimento a campo non inizializzato `$%ld'

en: reference to uninitialized variable `%s'
it: riferimento a variabile non inizializzata `%s'

en: regexp component `%.*s' should probably be `[%.*s]'
it: componente di espressione `%.*s' dovrebbe probabilmente essere `[%.*s]'

en: regexp constant `/%s/' looks like a C comment, but is not
it: espressione regolare costante `/%s/' sembra un commento C, ma non lo è

en: regexp constant `//' looks like a C++ comment, but is not
it: espressione regolare costante `//' sembra un commento C++, ma non lo è

en: regexp constant for parameter #%d yields boolean value
it: espressione regolare di valore costante per parametro #%d genera valore booleano

en: regular expression on left of `~' or `!~' operator
it: espressione regolare prima di operatore `~' o `!~'

en: regular expression on right of assignment
it: espressione regolare usata per assegnare un valore

en: regular expression on right of comparison
it: espressione regolare a destra in un confronto

en: remote host and port information (%s, %s) invalid
it: host remoto e informazione di porta (%s, %s) invalidi

en: restoring stdin in parent process failed
it: fallito ripristino di 'stdin' nel processo-padre

en: restoring stdout in parent process failed
it: fallito ripristino di 'stdout' nel processo-padre

en: rshift(%lf, %lf): fractional values will be truncated
it: rshift(%lf, %lf): valori con decimali verranno troncati

en: rshift(%lf, %lf): negative values will give strange results
it: rshift(%lf, %lf): valori negativi daranno risultati strani

en: rshift(%lf, %lf): too large shift value will give strange results
it: rshift(%lf, %lf): valori troppo alti daranno risultati strani

en: rshift: received non-numeric first argument
it: rshift: il primo argomento non è numerico

en: rshift: received non-numeric second argument
it: rshift: il secondo argomento non è numerico

en: running %s setuid root may be a security problem
it: eseguire %s con 'setuid' root può essere un rischio per la sicurezza

en: sending profile to standard error
it: mando profilo a 'standard error'

en: shadow_funcs() called twice!
it: shadow_funcs() chiamata due volte!

en: sin: received non-numeric argument
it: sin: l'argomento non è numerico

en: source file `%s' is empty
it: file sorgente `%s' vuoto

en: source file does not end in newline
it: file sorgente non termina con carattere 'a capo'

en: special file name `%s' is incomplete
it: nome-file speciale `%s' incompleto

en: split: fourth argument is a gawk extension
it: split: il quarto argomento è un'estensione gawk

en: split: fourth argument is not an array
it: split: il quarto argomento non è un vettore

en: split: null string for third arg is a gawk extension
it: split: la stringa nulla come terzo arg. è un'estensione gawk

en: split: second argument is not an array
it: split: il secondo argomento non è un vettore

en: sqrt: called with negative argument %g
it: sqrt: chiamata con argomento negativo %g

en: sqrt: received non-numeric argument
it: sqrt: argomento non numerico

en: srand: received non-numeric argument
it: srand: l'argomento non è numerico

en: statement has no effect
it: istruzione che non fa nulla

en: strftime: format value in PROCINFO["strftime"] has numeric type
it: strftime: il valore del 'format' in PROCINFO["strftime"] è di tipo numerico

en: strftime: received empty format string
it: strftime: 'format' è una stringa nulla

en: strftime: received non-numeric second argument
it: strftime: il secondo argomento non è numerico

en: strftime: received non-string first argument
it: strftime: il primo argomento non è una stringa

en: subscript of array `%s' is null string
it: l'indice del vettore '%s' è una stringa nulla

en: substr: length %g at start index %g exceeds length of first argument (%lu)
it: substr: lunghezza %g all'indice di partenza %g supera la lunghezza del primo argomento (%lu)

en: substr: length %g is not >= 0
it: substr: lunghezza %g non >= 0

en: substr: length %g is not >= 1
it: substr: lunghezza %g non >= 1

en: substr: length %g too big for string indexing, truncating to %g
it: substr: lunghezza %g troppo elevata per indice stringa, tronco a %g

en: substr: non-integer length %g will be truncated
it: substr: lunghezza non intera %g: sarà troncata

en: substr: non-integer start index %g will be truncated
it: substr: indice di partenza non intero %g: sarà troncato

en: substr: source string is zero length
it: substr: stringa di partenza lunga zero

en: substr: start index %g is invalid, using 1
it: substr: indice di partenza %g non valido, uso 1

en: substr: start index %g is past end of string
it: substr: indice di partenza %g oltre la fine della stringa

en: system: received non-string argument
it: system: l'argomento non è una stringa

en: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
it: modificatore di espressione regolare tawk `/.../%c' non valido in gawk

en: there were shadowed variables.
it: c'erano variabili nascoste.

en: tolower: received non-string argument
it: tolower: l'argomento non è una stringa

en: too many pipes or input files open
it: troppe 'pipe' o file di input aperti

en: toupper: received non-string argument
it: toupper: l'argomento non è una stringa

en: turning off `--lint' due to assignment to `LINT'
it: disabilito `--lint' a causa di assegnamento a `LINT'

en: unexpected newline or end of string
it: carattere 'a capo' o fine stringa inaspettati

en: unknown nodetype %d
it: tipo nodo sconosciuto %d

en: unknown opcode %d
it: codice operativo sconosciuto %d

en: unknown value for field spec: %d
it: valore non noto per specifica campo: %d

en: unnecessary mixing of `>' and `>>' for file `%.*s'
it: mistura non necessaria di `>' e `>>' per il file `%.*s'

en: unterminated regexp
it: espressione regolare non completata

en: unterminated regexp at end of file
it: espressione regolare non completata a fine file

en: unterminated regexp ends with `\' at end of file
it: espressione regolare non completata termina con `\' a fine file

en: unterminated string
it: stringa non terminata

en: unwind_stack: unexpected type `%s'
it: unwind_stack: tipo non previsto `%s'

en: use of `\ #...' line continuation is not portable
it: uso di `\ #...' continuazione linea non portabile

en: use of dcgettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
it: uso scorretto di dcgettext(_"..."): togliere il carattere '_' iniziale

en: use of dcngettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
it: uso scorretto di dcngettext(_"..."): togliere il carattere '_' iniziale

en: use of non-array as array
it: uso di non-vettore come vettore

en: warning:
it: attenzione:

en: xor(%lf, %lf): fractional values will be truncated
it: xor(%lf, %lf): valori con decimali verranno troncati

en: xor(%lf, %lf): negative values will give strange results
it: xor(%lf, %lf): valori negativi daranno risultati strani

en: xor: received non-numeric first argument
it: xor: il primo argomento non è numerico

en: xor: received non-numeric second argument
it: xor: il secondo argomento non è numerico
